Doğan Çocuk Evi

Çocuklarınızı daha iyi anlamak, onlarla daha iyi iletişim kurmak ve aklınıza gelen bir çok konuda personelimizden yardım almak için...

      BİR GÜNÜMÜZ 
 
 

 

 :):):):) DOĞAN ÇOCUK EVİNDE BİR GÜNÜMÜZ :):):):)

SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ

Gün her sabah “serbest zaman etkinliği” adı altında bir saatlik oyun uygulaması ile başlar. Çocuk bu etkinlik sırasında ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda kendi kendine karar alma, aldığı kararı uygulama ve bu uygulamanın sonuçlarını görme fırsatı bulur.  

 

Çocuğun karar alma,  aldığı kararları uygulayabilme ve zamanını uygun şekilde ortaya kullanabilme alışkanlıklarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çocuk yaratıcılığı kullanarak, sorun çözme, sosyal ilişkiler kurma deneyimlerini yaşar. Çocukların serbest zaman etkinliklerinde yaptıklarını sözlü ifade ederken dil gelişimine katkı sağlanır onların yaptıkları ile ilgili değerlendirme yapmalarına fırsat yaratır.

 ANADİLİ ETKİNLİĞİ

   Çocukların dil gelişimini ve Türkçe’yi düzgün kullanmalarını sağlamak, bu yolla kendilerini ifade etmelerine imkan tanımak ve çevre ile etkileşimlerini kolaylaştırmak için günlük planda yer alan bu faaliyetlerde şarkılar, şiirler, tekerlemeler söyleyip, parmak oyunları oynanır, bilmeceler sorulup, dramatizasyonlar yapılır.

Çocukların gelişim düzeylerine, ilgi ve ihtiyaçlarına görebelirlenen konularla onların eski bilgileriyle yeni bilgilerini birleştirmelerine olanak sağlanır. Çocuklarda öğrenme merakı ve isteği uyandırılır.

Anadili ve ünite etkinliklerinde çocuklar dinleme, paylaşma, sıra bekleme, fikir belirtme ve kalabalık ortamda bulunmayı, bazen lider, bazen de izleyici olmayı öğrenirler.

  SANATSAL ETKİNLİK 

İşlenen üniteye paralel giden temel deneyim eşliğinde çocuğun yaratıcı bir biçimde ürün oluşturması,farklı malzemeleri tanıması ve kullanması ,sanata ve yaratıcılıklarına yönelik ve ilgilerinin uyandırılması hedeflenmektedir.                                                   

OYUN ETKİNLİĞİ

KAVRAM ÇALIŞMALARI                

Kavram çalışmaları ile çocukların bilişsel gelişimlerinin desteklenmesi sağlanmaya çalışılır. Bunun için gerçek obje ve materyallerle gerekli öğrenme ortamları hazırlanarak çocukların renk, sayı, şekil, uzaysal ve alansal kavramları kazanmaları sağlanır.

Çocukları ilköğretim olgunluğu düzeyine ulaştırmak için kavram çalışmalarında somuttan soyuta ve basitten karmaşığa doğru bir yol izlenir.  

 OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Çocukların dikkat sürelerini uzatma, verilen yönergeleri anlayarak uygulama, ince kas gelişimini destekleme ve el-göz koordinasyonu geliştirme amacı ile yumuşak malzemeleri şekillendirme, makas tutma, hikaye oluşturma, sesleri tanıma ve çizgi çalışmalarına yer verilir.                                                                       

FEN VE DOĞA ÇALIŞMALARI

Bu ders saatinde çocukların ilgileri doğrultusunda doğuştan var olan merak duygusunu geliştirmek, neden-sonuç ilişkilerini anlamaya, çevrelerini gözlemlemelerine olanak sağlamak amacıyla; ünite konularına göre yapılandırılmış ya da spontane olarak gelişmesine olanak sağlanmış gözlem-inceleme-araştırma-keşfetme ve deneme etkinlikleri düzenlenir. Çocuklar bu etkinlik sırasında öğretmenleri ile birlikte nesne, olay, ya da durumları izler, inceler, keşfeder, dener ve çıkarımlarda bulunurlar.

                                             

 Bu etkinliklerde bilgileri birleştirerek yeni kavramlar geliştirir; dünyayı araştırırken çocuksu bir yolla bilimin temelleri ile tanışırlar. Yine bu saat içerisinde düzenlenen Mutfak faaliyetleri ile çocuklar basit günlük işleri yapabilme, kullanılan malzemeleri tanıma ve yeni tadlar keşfedebilmenin mutluluğunu yaşarlar.         

                                  

   MÜZİK ETKİNLİĞİ

 bağcılar yuva bağcılar anaokulu bağcılar kreş bağcılar çocukevi bağcılar yuva bağcılar anaokulu bağcılar kreş bağcılar oyun bağcılarda oyun grubu bağcılarda çocuk oyunlar bağcılardaki oyun grubu bağcılarda anaokulu bağcılarda kreş bağcılarda yuva bağcılarda anaokulu 

 

   Çocuklarla eğlenerek ritim duygusunu aşılama,farklı müzik aletlerini tanıma ve kullanmalarına ortam sağlama, ses ve hareketlerle müzik duygusunun gelişmesine yardımcı olmak, bu alanda yeteneği olan çocukların keşfine katkı sağlamak amacıyla müzik etkinliği yapılmaktadır. Değişik yörelere ve kültürlere ait müzikler dinleterek çocuklarda var olan müzik kulağının gelişmesi sağlanır.  

 

  Çocuklarla iletişim kurmanın onların dünyasını paylaşmanın bir çok yolu vardır. Oyun bu yolların en doğalıdır. 

 Çocuğun en ciddi uğraşı oyundur. Çocuk öğrenebildiklerinin büyük bir kısmını oyun yoluyla öğrenir. Oyun çocuğun eğlenmesinin yani sıra fiziksel, sosyal, zihinsel, duygusal akanlarda desteklenmesini sağlar.

 

REHBERLİK VE PRİKOLOJİK DANIŞMANLIK
Rehberlik bireyi(çocuğu) tanımak, onu kendisine tanıtmak, problemi çözmesi, gerçekçi kararlar alması, ilgi ve yeteneklerini gelişmesi, çevresine sağlıklı ve dengeli bir uyum sağlaması ve böylece kendini gerçekleştirmesi için yürütülen hizmetlerdir.
Rehberlik servisimizde ‘’Aile içi iletişim seminerleri ‘’ verilerek ailede doğru bilinen yanlış davranışların düzeltilip farkına varılması ve geleceğimiz olan çocuklarımızla doğru iletişim kurmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Rehberlik hizmetlerinde öğrenciyi yakından tanımak amaçtır.
 REHBERLİK SERVİSİMİZDEKİ PSİKOLOJİK VE GELİŞİM TESTLERİ
ZEKA – GELİŞİM - ALGI TESTLERİ
AGTE (ANKARA GELİŞİM TARAMA ENVANTERİ)
            0-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Aile ile birlikte yapılan bir gelişim tarama testidir.
 DENVER II GELİŞİM TARAMA TESTİ
            0-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Aile ile birlikte yapılan bir gelişim tarama testidir.
  GESSSEL GÖRSEL ALGILAMA TESTİ
            3 yaş 6 ay arasındaki çocuklara uygulanır. Motor algılamayı ölçer.
 C.A.T. (ÇOCUK ALGILAMA TESTİ)
            3 yaş ile 10 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Çocukların psikolojik problemlerin tespitinde kullanılır.
LUİSA DÜSS (HİKAYE TAMAMLAMA TESTİ)
3 yaş ile 10 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Çocukların psikolojik problemlerin tespitinde kullanılır. CAT ile birlikte uygulanır.
 METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ
            Okula başlayacak olan çocukların okul hayatına hazır olup olmadıklarını tespit etmek amacıyla uygulanır.
GOODENOUGH- HARRİS (BİR İNSAN ÇİZ TESTİ)
            Çocukların çevreye bakış açılarını ve tahmini zeka yaşlarını tespit etmek amacıyla kullanılır.  
AİLE ÇİZ RESİM TESTİ
Çocuğun aileyi nasıl algıladığını ve kendisini aile içinde nerede gördüğünü öğrenmek, bu konuda sıkıntısı olan çocuklarla birebir ilgilenmek.

 UÇURTMA ŞENLİĞİMİZ

:)BİLİM MÜZESİNE GİDİYORUZ:)

HAVACILIK MÜZESİNE GİDİYORUZ

KARNE ŞENLİĞİ:)

İletişim Cep Numarası: 0533 769 67 57


Ön Kayıt Formu
Gerekli Belgeler

Mesaj Yaz
Mesajları Oku

 
 

Online: 3
Bugün: 123
Bu Ay : 5751
Bu Yıl : 35484
Toplam: 191480

İSTANBUL
Yönetici Girişi
Bağcılar Anaokulu-Bağcılar Yuva-Bağcılar Çocuk Evi-Bağcılar Kreş-Bağcılar Anaokulları-Bağcılar Yuvaları-Bağcılar Çocuk Evleri-Bağcılar Kreşleri-Okul Öncesi-Okul Öncesi Eğitimi-Okulöncesi-Doğan Çocuk Evi- Doğan Eğitim Kurumları-Doğan Okul Öncesi-Okul Öncesi Anaokulu -Okul Öncesi Eğitim-Okul Öncesi Akademi-Çocuk Akademisi-
DOĞAN ÇOCUK EVİ 2010